Hernija medvretenčne ploščice nastane, ko mehko jedro diska, ki deluje kot amortizer in omogoča gibanje tekočine med sosednjimi vretenci, izgubi sposobnost blaženja gibov v ledvenem delu hrbtenice.
“To se lahko zgodi zaradi degeneracije diska, zlasti v čvrstem vezivnem obroču, ki stabilizira ledveni segment. Ko le-ta ob neustreznih obremenitvah poči, pride do hernije diska in lahko stisne živčno korenino, kar povzroči hudo bolečino, ki se lahko razširi na spodnji ud. Specifični simptomi, ki se pojavijo, so odvisni od nivoja hrbtenice, na katerem je prišlo do hernije medvretenčne ploščice,« pojasnjuje doc. dr. Gregor Rečnik, spec. ortopedske kirurgije in vodilni strokovnjak na področju zdravljenja bolečin v hrbtenici doma in v tujini.
Ortoped diagnozo potrdi na podlagi izvidov globinskega slikanja hrbtenice oz. magnetne resonance, ki dobro prikaže hrbtenični kanal in mesto utesnitve korenine. Možnosti zdravljenja vključujejo konzervativno terapijo z zdravili proti bolečinam, fizikalno terapijo in omejitve dejavnosti. Če konzervativno zdravljenje ni uspešno, sledi operativni poseg. »Za operacijo se v prvih šestih tednih od nastanka simptomov odločimo le v primeru hudih bolečin, v primeru zmanjšane moči določene skupine mišic ali nujno v slučaju nastanka sindroma kaude ekvine, toje popolna utesnitev več živčnih korenin z motnjami občutkov v presredku, motnjami v odvajanju vode in blata ter zmanjšano močjo mišic v obeh nogah. Pri operativnem posegu, ki ga opravimo s pomočjo mikroskopa odstranimo ukleščeno mehko sredico in sprostimo stisnjeno živčno korenino,« še dodaja otroped dr. Rečnik.