Preprečite osteoporozo

Kaj je osteoporoza in zakaj pride do osteoporotičnih zlomov?

Osteoporoza je kronična bolezen z zmanjšanjem kakovosti in količine kostnine, ki tako oslabi kosti, da se zlomijo že pri najmanjših poškodbah ali navadnih obremenitvah. Spada med pet najpogostejših kroničnih bolezni nasploh, 80 % prizadetih pa predstavljajo ženske.

»Normalne, zdrave kosti imajo določeno gostoto in moč, pri osteoporozi pa se ta gostota zmanjša, strukturna celovitost kosti pa je zato ogrožena. Posledično lahko že manjša poškodba ali obremenitev kosti povzroči osteoporotični zlom. Pogosta mesta osteoporotičnih zlomov so kolk, hrbtenica in zapestje,« pojasnjuje ortoped Gregor Rečnik, dr. med.

Pogosti simptomi osteoporoze vključujejo bolečine v hrbtu, izgubo višine, sklonjeno držo in povečano tveganje za zlome.

Nastanek osteoporoze lahko preprečimo že v zgodnji mladosti. Gre za skrb za uravnoteženo prehrano, bogato s kalcijem, redno telesno dejavnost, zadosten vnos vitamina D in izogibanje škodljivim razvadam kot sta kajenje ter uživanje alkohola. Pomembna je tudi redna rekreacija telesa (hoja, vadba z utežmi).

Ključno vlogo pri preprečevanju in obvladovanju osteoporoze ima fizioterapija, saj prispeva k izboljšanju stabilnosti in obsega gibljivosti.