Bolečina v vratni hrbtenici, znana tudi kot bolečina v vratu, prizadene velik del populacije. Ustrezen in pravočasen pristop pri tovrstnih težavah lahko izboljša kakovost življenja in prepreči dolgoročne zaplete.
Poškodbe in bolečine v vratni hrbtenici pogosto nastanejo zaradi ponavljajočih se nepravilnih obremenitev, neustrezne obremenilne zmogljivost vratne hrbtenice, nezadostna moči in vzdržljivost vratnih mišic, napačne izbire vzglavnika, debelosti ali genetska diagnostike.
Vratna hrbtenica je sestavljena iz sedmih vretenc in nosi celotno težo glave. Človeku omogoča najpojmembnejše življenjske funkcije, kot so dihanje, požiranje, oskrba možganov s krvjo, ipd.
Vzroki za bolečine v vratni hrbtenici so lahko različni; vse od slabe drže in mišične napetosti do resnejših stanj, kot so hernija diska, artritis ali spinalna stenoza. Simptomi lahko vključujejo okorelost, ostro ali topo bolečino, ki se širi v ramena, zgornji ud, proti glavi in proti lopaticam, glavobole in odrevenelost ali mravljinčenje v okončinah, občutljivost na dotik ter tudi oteklino in vnetje.
Začetni postopki zdravljenja bolečin v vratni hrbtenici so konzervativni pristopi, med njimi je najpogostejša fizikalna terapija. Med najučinkovitejše fizioterapevtske metode za zmanjševanje bolečine in povečevanje gibljivosti spadajo elektroterapije, površinsko toplotno gretje ali hlajenje ter različne manualne tehnike. Zelo pomembno pa je pravilno izvajanje razteznih vaj in vaj za krepitev mišic pod vodstvom fizioterapevta. V težjih primerih, kadar so konzervativna zdravljenja neučinkovita, sledi operacija.
Splošno priznana in učinkovita metoda za lajšanje bolečin v vratu ter pospeševanje sprostitve in okrevanja mišic je tudi masaža. Z odpravljanjem napetosti in izboljšanjem krvnega obtoka na prizadetem območju lahko masaža vratu nudi znatno olajšanje. Usposobljeni terapevti uporabljajo različne tehnike, kot so gnetenje, pritiskanje in raztezanje, da olajšajo napete mišice in ublažijo bolečino. V povezavi z masažo lahko vključitev drugih terapevtskih tehnik dodatno pomaga pri lajšanju bolečin v vratu in izboljšanju splošnega dobrega počutja.
Tveganje za nastanek bolečin v vratni hrtbenici se zmanjša z redno vadbo, dobro držo in ergonomsko ureditvijo delovnega mesta.